BETA ALANINA dla kolarzy i biegaczy - czy warto?

 

Każdy sportowiec amator wraz ze wzrostem swojej kondycji zaczyna poszukiwać różnego rodzaju sposobu na zwiększenie swojej wydolności i jakości treningu. Oprócz odpowiedniego treningu i odpoczynku jest kilka suplementów, które mogą w tym pomóc. Jednym z nich jest beta-alanina. Jednak czym ona w ogóle jest?

 

Beta-alanina to aminokwas naturalnie występujący w naszym organizmie. Razem z hipstycyną, czyli jednym z rodzajów białka, tworzy karnozynę, która pomaga hamować wytwarzanie się kwasu mlekowego w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego.

 

Beta-alanina jest aminokwasem odpowiedzialnym za syntezę karnozyny, która posiada właściwości antyoksydacyjne i hamuje procesy glikacji. Oprócz tego karnozyna gromadzona jest przez organizm w mięśniach. Tam wychwytuje nadmierną ilość jonów wodorowych, które powstają w trakcie wysiłku. Beta-alanina wprawdzie wytwarzana jest przez nasze ciała w wątrobie, jednak aby wzmocnić wytrzymałość sportowca, warto jest dodatkowo ją suplementować.

Beta Alanina w sportach wytrzymałościowych - czy warto stosować?

Kto powinien sięgnąć po beta-alaninę? Suplementacja tego aminokwasu sprawdzi się przy każdym rodzaju sportu. Będzie wsparciem zarówno dla osób uprawiających dyscypliny szybkościowe, siłowe, jak i wytrzymałościowe.

Beta Alanina blokuje, a właściwie opóźnia wytwarzanie kwasu mlekowego w trakcie intensywnego wysiłku trwającego od 1 do 4, może nawet 6 min. Jest idealnym suplementem dla sportowców startujących na dystansach trwających właśnie do 5min - biegi sprinty, dystanse od 800 do maksymalnie 3000 m, pływanie na 100 - 200 m, kajakarstwo, kolarstwo torowe czy zjazdowe.

Wydawać by się mogło, że nie jest to suplement dla wytrzymałościowców, ponieważ przy stałym wysiłku przez 2, 3 czy nawet 5 godzin nie przyniesie nam żadnego zysku. Ale czy na pewno?

 

Na dystansach trwających kilka godzin nikt nie jedzie, biegnie ani nie płynie przez cały czas w tempie, w jakim wytwarza się kwas mlekowy, ponieważ nie byłby w stanie kontynuować wysiłku. Na tego typu zawodach mamy do czynienia z atakami do ucieczki, finiszami, podjazdami i podbiegami. Właśnie w tych momentach wytwarzanie kwasu mlekowego się zwiększa, a wtedy beta-alanina pokazuje swoje wsparcie.

 

Jak stosować beta-alaninę, żeby była skuteczna?

Najważniejsze jest regularne przyjmowanie odpowiedniej dawki. Zaleca się, aby dzienna dawka wynosiła od 3 do 6 gram, taką porcję najlepiej jest rozbić na kilka mniejszych. Aby uzyskać pożądany efekt, powinno się przyjmować beta-alaninę nieprzerwanie przez co najmniej kilka tygodni. Pierwsze wyniki suplementacji można zaobserwować już po ok 4 tygodniach.

W trakcie przyjmowania Beta Alaniny może,i na ogół występuje, zjawisko parastezji, czyli mrowienia twarzy i uszu. Jest to zjawisko całkowicie normalne i nie trzeba się nim przejmować. Natomiast jeśli nie polubisz tego efektu, aby go uniknąć, należy przyjmować beta-alaninę w trakcie spożywania węglowodanów.

Beta Alanina

 

Podsumowując — Największą Największą skuteczność Beta Alanina wykazuje, kiedy jest suplementowana powyżej 4 tygodni, przy  intensywnym wysiłku trwającym od 1 do 6 minut. Mimo to kolarzowi górskiemu pomoże na wymagającym podjeździe, a szosowemu na finiszu czy w trakcie próby ucieczki. Natomiast dla biegacza będzie pomocna w trakcie podbiegów. 

Nie jest to suplement zwiększający twoje Vo2max, a raczej suplement który może ci pomóc je zwiększyć na przykład przy treningach interwałowych powyżej progu zakwaszania mięśni.

 

Na rynku do dyspozycji mamy Beta Alaninę występującą w shotach, w tabletkach lub też w proszku jako dodatek do napoju.