Magnez dla sportowców - po co stosować i czym się kierować?

Magnez to pierwiastek, który pełni wiele różnych funkcji w organizmie. Jego dzienne zapotrzebowanie wynosi 310 - 420 mg u dorosłego człowieka na dobę. Jest to dawka, którą powinna dostarczać osoba nie, trenująca na co dzień. Natomiast u osób uprawiających sport zapotrzebowanie na ten pierwiastek rośnie wraz ze wzrostem aktywności. Jeśli jesteś osobą aktywną, przykładasz dużą wagę do treningu i spędzasz długie godziny na wysiłku fizycznym w ciągu tygodnia, warto się wtedy zastanowić nad swoją dietą i dodatkową suplementacją magnezu.

Za co odpowiada magnez w naszym organizmie? - jest to pierwiastek, który odpowiada za szereg procesów. Głównie wspomaga pracę układu nerwowego i mięśniowego oraz bierze udział w procesie budowy kości i zębów. Zmniejsza także ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego.

W treningu sportów wytrzymałościowych magnez wspomaga nie tylko układ nerwowo-mięśniowy, ale ma także wpływ na układ kostny oraz wpływa na koncentrację w trakcie wysiłku. Jest potrzebny do prawidłowej pracy mięśni w trakcie treningu biegacza czy kolarza.

Trzeba pamiętać, że wraz z potem magnez tracimy i czasami podczas bardzo długich treningów lub zawodów warto spożywać np. żele, shoty lub izotoniki z magnezem. Substancje te zawsze możemy mieć pod ręką, aby wspomogły pracę mięśni. Dzięki temu możemy ustrzec się przed ich skurczami.

Nie każdy magnez jest dobrze wchłaniany przez organizm. Jeden z najlepiej przyswajalnych to ten, który występuje pod postacią cytrynianu magnezu. Taki też polecam i sam stosuje.

Jaki Magnez dla biegaczy wybrać ?

Pierwszy produkt który polecam to Magnez w formie shotów:

Magnes Life Strong firmy Nutrend:

Jeden shot zapewnia 100% zapotrzebowania na ten pierwiastek w ciągu dnia dla osoby aktywnej. Należy pamiętać że taką dawkę warto suplementować wtedy kiedy się przygotowujemy do ważnych zawodów i chcemy zminimalizować np ryzyko skurczy. Sam shot jest dość duży ponieważ ma aż 60ml pojemności.


Shoty innych marek zapewniają około 80% pokrycia dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastków ale zaletami ich jest to, że są w dość małych ampułkach po 25ml. Ampułki takie można zabrać ze sobą na zawody i użyć je gdy czujemy np: pierwsze oznaki skurczów.

magneslife nutrendMagnes Life Liquid Nutrend

Magneup ALEMagneUp Shot ALE

Do codziennej suplementacji można stosować magnez w tabletkach.

Magnez dla biegaczy

Magnez Max Skurcz zawiera nie tylko sam magnez ale również Potas i witaminę B6 która pomaga wchłanianinu magnezu.

Są to tylko przykłady w jakie formie możecie znaleść magnez u nas w sklepie - tutaj znajdziedziesz wszytkie produkty które zawierają Magnez w swoim składzie.  
Przejrzyj i na pewno coś dobierzesz dla siebie i własnych potrzeb. 

Photo by Jakob Owens on Unsplash