Różnice pomiędzy żelami energetycznymi CarboSnack i EnduroSnack.

Jak i kiedy je stosować? Który najlepiej wybrać? Jak zwykle odpowiedź brzmi — To Zależy :)

Dwa żele energetyczne dla sportowców firmy Nutrend — CarboSnack i Endurosnack z wyglądu, jak i z nazwy są bardzo podobne. Postanowiłem przybliżyć te dwa produkty, ponieważ bardzo często są mylone.

Energia, którą zużywamy w trakcie wysiłku, pochodzi z dwóch źródeł. Pierwszym z nich jest energia zgromadzona w naszym organizmie pod postacią glikogenu, a także z białek i tłuszczy. Drugie źródło to energia dostarczona z zewnątrz np. pod postacią żelu lub płynu.

Jeżeli trening będzie krótki poniżej 80-90 min, to energię powinniśmy uzupełnić już w domu. Natomiast jeśli wysiłek jest dłuższy, powinniśmy uzupełniać energię w jego trakcie.

I tutaj niezbędne okazują się dwa żele energetyczne firmy Nutrend - Endurosnack oraz Carbosnack.

żele energetyczne endurosnack EnduroSnack Gel — w jego składzie znajdziemy specjalną formułę pod nazwą Palatinose™. W tej formule występują węglowodany pod nazwą Izomaltuloza. Dzięki niej energia jest uwalniana w sposób stopniowy. Część węglowodanów jest dostarczana pod postacią glukozy, która zabezpiecza bieżące zapotrzebowanie organizmu na energię. A cześć jest dotarczana właśnie pod postacią Izomaltulozy dostarczając energię w sposób ciągły.

Izomaltuloza (palatynoza) – Jest substancją bezwonną, białą lub prawie białą, krystaliczną. Izomaltuloza znajduje zastosowanie głównie w przemyśle spożywczym. Charakteryzuje się niższym od sacharozy indeksem glikemicznym , a w procesie jej trawienia energia uwalniana jest w bardziej zrównoważony sposób i przez dłuższy czas.

Izomaltuloza charakteryzuje się niższym indeksem glikemicznym (11) niż sacharoza (58–65).

Izomaltuloza jest cukrem o mniejszej słodyczy niż sacharoza. Wynosi ona około 0,48 słodyczy sacharozy.Źródło: Wikipedia


Oprócz tego w składzie EnduroSnack znajdziesz wiele składników wspierających wydolność wytrzymałościową. Żel ten zawiera aminokwasy rozgałęzione (BCAA), w tym L- leucynę, L- izoleucynę i L- walinę, w optymalnej proporcji 2:1:1, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie mięśni. Zapobiegają uszkodzeniom masy mięśniowej oraz działają profilaktycznie przeciw zakwaszeniu organizmu.

Generalnie żel ten nadaje się do długotrwałego wysiłku wytrzymałościowego o charakterze aerobowym.
Dzięki unikalnemu składowi, który wspiera wydolność wytrzymałościową, jest idealny na trasy maratonów i ultra maratonów.

Wszystkie żele Enduro są mniej słodkie w porównaniu do CarboSnacków, jak i innych produktów na rynku. Właśnie dzięki zawartości cukru Izomaltuloza, która jest o połowę mniej słodsza od Sacharozy.

Do wyboru mamy pięć smaków — wśród nich jeden jest nietypowy Słony Karmel.

żele energetyczne carbosnack Natomiast żel CarboSnack zawiera w swoim składzie mieszankę cukru prostego glukozowego oraz maltodekstryny. Cukry te wymagają od naszego organizmu minimalnego trawienia i są bardzo szybko wchłaniane do krwi. Dzięki temu, że to nie tylko czysta glukoza, wyeliminowane zostaje ryzyko problemów jelitowych.

CARBOSNACK jest wzbogacony o dwa funkcjonalne aminokwasy taurynę i glicynę. Tauryna pozytywnie wpływa na aktywność mózgu w sytuacjach wyczerpania energii i przewodzenia nerwowo-mięśniowego. Glicyna jest aminokwasem biorącym udział w produkcji energii, ponieważ jest wykorzystywana do produkcji kreatyny w organizmie.

Zawartość Witaminy B3 przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego i do zmniejszenia uczucia zmęczenia oraz znużenia.

Żel CarboSnack Nutrend jest wykorzystywany do natychmiastowego dostarczenia energii w trakcie wysiłku o wysokiej intensywności. Wtedy kiedy wspomagamy nasze mięśnie pracujące na najwyższych obrotach.

Jest również idealnym żelem do przełamania kryzysu energetycznego. Do wyboru mamy cztery smaki oraz dwa z dodatkiem kofeiny.

 

 

CarboSnack

 

EnduroSnack

 

Waga 50g 75g
Opakowanie Saszetka, Tubka Saszetka, Tubka
Smaki

Morelowy, Cytrynowy, Zielone Jabłko, Borówkowy

Z dodatkiem kofeiny

Cola i Jagodowy

Morelowy, Cytrynowy, Pomarańczowy, Słony Karmel Jeżynowy,
Skład

Dwa rodzaje węglowodanów w zbilansowanych proporcjach Maltodekstryna oraz Fruktoza.

W połączeniu z dodatkowymi substancjami, takimi jak
beta-alanina, cholina i
witamina B3

Żel jest wzmocniony tauryną, L-karnozyną, aminokwasami rozgałęzionymi (BCAA), a także aminokwasami glukogennymi, glicyną i L-alaniną.

Nowa formuła tego produktu nie zawiera barwników, jest bezglutenowa i ma dużo lepszy smak.

Formuła

Quick Energy

Palatonaise

Zalety
  • Łatwo przyswajalne węglowodany
  • Szybki zastrzyk energii
  • Podnosi koncentracje w trakcie wysokiego zmęczenia
  • Dostępny w dwóch wygodnych opakowaniach Tubce i Saszetce

 

  • Powolne Uwalnianie Energii
  • Duże opakowanie 75g
  • Wspomaga pracujące mięśnie w sposób długotrwały
  • Do stosowania przed, jak i w trakcie wysiłku.
  • Dostępny w dwóch wygodnych opakowaniach Tubce i Saszetce

W składach obydwu żeli nie znajdziemy składników mineralnych. Celowo nie zostały tam wprowadzone. Firma Nutrned zaleca bowiem stosowanie żeli wraz z napojami sportowymi typu IzoDrinx lub Unisport. Jest to zrobione po to, by nie zakłócać proporcji minerałów spożywanych w trakcie wysiłku.

Podsumowując.
CarboSnack powinien być wykorzystywany w trakcie wysiłków o wysokiej intensywności. Na przykład w trakcie zawodów biegowych lub kolarskich trwających do 2 godzin.

Natomiast Endurosnack wydaje się być optymalnym rozwiązaniem dla wysiłków trwających powyżej 2 godzin. Dlatego polecam go do wszelkiego rodzajów maratonów biegowych czy maratonów MTB.

Ja, osobiście w trakcie wysiłku trwającego powyżej 3 godzin, używam na zmianę obydwóch żeli. Carbosnack do przełamywania kryzysów energetycznych, natomiast Endurosnack co pół godziny po połowie opakowania w celu zapewnienia ciągłej dostawy energii.