Ranking Żeli Energetycznych dla kolarzy w 2021

Co to jest żel energetyczny?

Żele energetyczne dla sportowców to nic innego jak wysoce skoncentrowane źródło węglowodanów na ogół prostych, które najczęściej w sposób natychmiastowy dostarczają dodatkowej energii. Choć zdarzają się takie, które mają w swoim składzie, choć w części węglowodany, które są uwalniane w wolniejszy sposób (ale o tym później).

Żel energetyczny to praktycznie jeden z niewielu posiłków, które można przyjmować w trakcie intensywnego wysiłku. Dlatego też warto się przyjrzeć "posiłkowi" który będziemy zjadać w trakcie intensywnych treningów lub w trakcie zawodów. Jest to dawka energii, która ma za zadanie uzupełnić zapasy glikogenu mięśniowego. Niestety zapasy glikogenu mięśniowego nie są zbyt duże. Przy wysiłku trwającym ponad godzinę należy te braki uzupełniać na bieżąco, aby podtrzymać daną intensywność. Natomiast przy planowanym wysiłku trwającym dłużej niż dwie godziny należy przyjmować węglowodany wcześniej niż po 60 minutach od rozpoczęcia wysiłku. Aby uniknąć tzw. odcięcia przyjmowanie co najmniej 40g-50g węglowodanów w trakcie każdej godziny wysiłku jest absolutnym minimum. Warto dawkowanie tego typu produktami przećwiczyć w trakcie treningu.
jaki żel energetyczny

Na rynku występują różne żele dla sportowców o różnej gramaturze i o różnych smakach. Z pewnością znajdziesz w naszym sklepie takie, które sprostają twoim wymaganiom. Najczęstszą formą opakowania żelu jest saszetka, która jest jednocześnie jedną porcją produktu. Odrywając końcówkę saszetki zębami, wyciskamy zawartość opakowania do ust. A pustą saszetkę możemy schować do kieszonki. Żele energetyczne na ogół mają charakter hipertoniczny. Po spożyciu powinniśmy go popić wodą.

Żele energetyczne są najczęściej w postaci saszetki i ważą od 30g do 100g. Posiadają w swoim składzie od 15 do nawet 50g węglowodanów w jednej porcji. Żele takie mają także w swoim składzie różne dodatki wspomagające wysiłek typu aminokwasy, witaminy, minerały.

Oczywiście można w trakcie takiego wysiłku zjeść cokolwiek: czekoladę, owoce, batony. Jednakże tego typu "jedzenie" może być raczej spożywane w trakcie wycieczki. Natomiast w trakcie wyścigu czy intensywnego treningu żele energetyczne ze względu na szybką przyswajalność energii przez zawodnika są najbardziej wskazane.

Sam wybór żelu nie może się ograniczać tylko do wyboru opakowania, w jakim jest zamknięty dany produkt i jego wagi. Ale przede wszystkim zależeć od składu, smaku, rozpuszczalności w ustach, od intensywności tego smaku oraz od tolerancji przez nas danego "posiłku" w trakcie zawodów.

A więc zacznijmy od przedstawienia naszego rankingu żeli energetycznych.

Rodzaje żeli energetycznych dla sportowców.

Żele energetyczne możemy podzielić ze względu na sposób pakowania na saszetki lub tubki. Ze względu na sposób otwierania tych żeli — oderwanie końcówki saszetki i aplikacja całej zawartości za jednym razem do ust. Ze względu na skład oraz na szybkość działania lub odczuwania skutków działania danego żelu.

żel carbosnack

Sposób opakowania ma oczywiście drugorzędne znaczenie dla samej efektywności treningu lub zawodów. Mimo tego warto się zastanowić, jaki chcemy żel stosować. Przede wszystkim chodzi o to, który żel będzie nam łatwiej aplikować na trasie zawodów. W warunkach tzw. "bojowych" możemy mieć ciężko otworzyć żel, który jest zakręcany. Może być też tak, że nie będziemy mogli oderwać końcówki opakowania zębami. 

Na przykład na trasie zawodów MTB XC gdzie cały czas coś się dzieje i mamy tak naprawdę kilka sekund, w których możemy zaaplikować sobie dodatkową dawkę energii. Nie będziemy się zastanawiali jak otworzyć dany żel. Musimy mieć już wypróbowany produkt nad którym nie będziemy się zastanawiać jak go użyć. Natomiast żel zakręcany o gramaturze 75g i więcej może się dużo lepiej sprawdzić na trasie maratonu.

Żele energetyczne pakowane w tubki: Praktycznie na rynku jest mało firm, które pakują żele w tubki - jedną z nich jest firma Nutrend. Żele Nutrend cieszą się od lat bardzo dużą popularnością wśród kolarzy i biegaczy. Tutaj posiadamy żele zamknięte w tubkę takie jak: Endurosnack i Carbosnack. Endurosnack Nutrend o gramaturze 75g jest przeznaczony do uzupełniania energii w sposób ciągły za sprawą cukru zwanego izomaltuloza. Cukier ten uwalnia się wolniej w stosunku do innych cukrów i ma niższy indeks glikemiczny. Natomiast Carbosnack służy do natychmiastowego uzupełnienia energii. Zakrętka, która jest zastosowana w tych żelach nie musi być odkręcana, ponieważ posiada takie wieczko, które możemy otworzyć zębami i wycisnąć żel do ust. I tutaj czai się pierwsza pułapka a mianowicie przedtem musimy ściągnąć zabezpieczenie, które jest pod tą nakrętką. Stosując pierwszy raz tego typu żel na zawodach możemy być niemile zaskoczeni tego typu sposobem otwarcia. Co może powodować chwilową dekoncentrację w trakcie zawodów.

tubka żel energetyczny

To wszystko należy przećwiczyć w czasie treningu i najlepiej przy tej samej intensywności wysiłku.

Na rynku coraz częściej możemy spotkać żele mające specjalne zastosowanie np. do stosowania w trakcie końcowej fazy wyścigu typu Turbo Effect od firmy Nutrend. Są to żele, które natychmiastowo dostarczają energii. Ich głównym składnikiem jest cukier glukoza, powodujący natychmiastowe podniesienie poziomu cukru we krwi.

żel Turbo Effect

Kolejnym rodzajem żeli są tzw Naturalne Żele Energetyczne - Żele takie cieszą się coraz większą popularnością. Posiadają skład w 100% naturalny. Do produkcji tego typu żeli używane są naturalne produkty takie jak przeciery owocowe, nasiona Chia, orzechy czy miód. Jedną z pierwszych firm, która zaczęła produkować tego typu żele jest firma Huma. Najlepsze Żele tego typu są produkowane właśnie przez firmę HUMA oraz AeroBee.

Nasza propozycja to:
HUMA Energy Gel plus o smaku jagód i granatu z dodatkiem wody kokosowej
AeroBee smak Kakao z Guaraną 28g


Żele energetyczne do picia są świetną propozycją dla kolarzy, którzy zapominają o uzupełnianiu płynów w trakcie jazdy na rowerze.

Squeezy Energy Drink Gel

Wydaje mi się, że są one obowiązkową propozycją dla biegaczy, pływaków, czyli dla tych wszystkich sportowców, którzy mają utrudniony dostęp do wody.

Może to też być żel który warto stosować w trakcie upałów. Nie trzeba ich popijać a dodatkowa porcja wody nie zaszkodzi w trakcie panujących w lato wysokich temperatur.

Nasza propozycja to:
Squeezy Drink Gel 60ml Cytrynowy z Kofeiną

Ciekawą propozycją wydają się być żele, które uzupełniają energię w sposób ciągły - typu Endurance. Są stworzone po to, aby nie powodować skoków cukru. Mają za zadanie w sposób liniowy dostarczać energię dla organizmu. Dzięki temu są świetnym wyborem na dłuższe trasy typu maraton mtb, biegi górskie, wyścigi szosowe trwające powyżej 3godzin.

Nasza propozycja to:
ActivFood Energy Fruit Gel 90g smak ExoticŻele energetyczne mogą być podzielone również ze względu na to, jaka substancja czynna jest ich głównym składnikiem.
Jak wspomniałem wcześniej żel to skoncentrowane źródło węglowodanów prostych, które mają za zadanie dostarczać energię w sposób natychmiastowy. 

Maltodekstryna: jest to cukier prosty, który jest bardzo często wykorzystywany w przemyśle spożywczym jako dodatek. W odżywkach dla sportowców jest również dość często wykorzystywany w napojach izotonicznych, żelach czy batonach. Dzięki wysokiemu indeksowi glikemicznemu (IG 105) jest bardzo szybko wchłaniana przez organizm. Uzupełnia natychmiastowo zapasy glukozy. Maltodekstryna jest dość kaloryczna, ponieważ w 100g ma aż 384kcal. Plusem jest to, że posiada lekko słodki smak. Dlatego też możemy się spodziewać, że żele z tym składnikiem nie zasłodzą nas na trasie maratonu.

Żele energetyczne posiadające w swoim składzie maltodekstrynę to ALE Energy GEL oraz Namedsport Energy Gel

Dekstroza: jest cukrem prostym nazywanym również cukrem gronowym. Jest cukrem, który najlepiej transportuje kreatynę do mięśni intensywnie pracujących. Dekstroza tak samo jak poprzedni cukier również posiada bardzo wysoki indeks glikemiczny. Wchłania się bardzo szybko, a organizm w trakcie intensywnego wysiłku odczuwa zdecydowany zastrzyk energii:

Żele energetyczne posiadające w swoim składzie dekstrozę to: Dextro Energy GEL

Tylko że nie zawsze potrzebujemy energii dostarczanej natychmiast. Czasami potrzebujemy energii dostarczanej w sposób ciągły.
Wtedy wybierajmy żele, które mają w swoim składzie składniki takie jak:

Izomaltuloza: jest to cukier charakteryzujący się dużo niższym indeksem glikemicznym od sacharozy. IG na poziomie równym 32 zrównuje ten cukier z poziomem indeksu glikemicznego jaki mają mięsa czy też biała fasola. Dzięki temu w żel taki może dostarczać energię w sposób ciągły i na dłuższy czas. Żele energetyczne z izomaltulozą są idealne na maratony MTB, biegi ultra gdzie czas trwania zawodów jest dużo dłuższy od zawodów np XC czy też przełajowych.

Żele energetyczne posiadające w swoim składzie izomaltulozę to: Endurosnack, Nutrend

Jaki wybrać żel energetyczny ?
Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że wybór najlepszego żelu energetycznego nie będzie trudny. Jednak kiedy się wgłębiamy w temat, wybór nie do końca jest tak oczywisty.
Jak wybrać dla siebie najlepszy żel energetyczny ? Musimy się zastanowić, jak długo będzie trwała nasza aktywność. Jeśli naszym celem jest wyścig MTB XC, to czas trwania zawodów powyżej godziny determinuje nasz wybór do żeli, które dają natychmiastowy zastrzyk energii.

Natomiast jeśli docelowa impreza to Maraton MTB, na którym spędzimy 3-5 godz. to już musimy wybrać spośród żeli, które będą uwalniały energię przez dłuższy czas.

Jak dokonać tego wyboru? Jaki żel energetyczny zastosować ? To wszystko należy przećwiczyć na treningu. Najlepiej o takiej samej intensywności lub najbardziej zbliżonej do tego, co nas spotka na zawodach.

Oprócz tego należy się zdecydować na konkretne smaki żelu. Trzeba wsiąść pod uwagę to, że przy aktywności trwającej dłużej niż 3-4 godziny może się pojawić coś takiego jak tzw: zmęczenie smakiem. Jest to naturalne, gdy przyjmujemy w trakcie zawodów duże ilości cukru w różnych formach. Nasz organizm może chcieć przestać przyjmować kolejne posiłki. Dlatego ważne jest, aby mieć swoje ulubione i sprawdzone smaki na trasie.Oczywiście wcześniej sprawdzamy, czy dane żele nie powodują dolegliwości żołądkowo-jelitowych.

W sklepie dlugidystans.pl znajdziesz żele energetyczne, które nie są słodkie, są o bardzo nietypowym smaku np: pomidorowym, słony karmel, grejpfrutowy

Warto też dodać, że każdy żel ma swój nie tylko smak, ale również coś takiego jak intensywność. Niektóre są łagodne, a niektóre mają dość intensywny smak. Dlatego lepiej wypróbować je wcześniej na treningu. Można bardzo się zdziwić jak bardzo może to nam przeszkadzać w zawodach.


Najlepsze żele energetyczne dla kolarzy.

Jak widzicie wybór żelu energetycznego przez sportowców, może powodować mały zawrót głowy. Jednak nie taki diabeł straszny. Jeśli wiemy, jak działa dany żel energetyczny na organizm sportowca, na zawodach nic nam nie grozi. Na ogół zasada jest taka, że każdy żel energetyczny staramy się przetestować w warunkach treningowych lub na zawodach o mniejszym priorytecie. Wtedy jest duże prawdopodobieństwo, że żadne dolegliwości jelitowo żołądkowe nie spotkają nas w trakcie zawodów. Dlatego też nie powiem wam, który żel energetyczny jest najlepszy, ponieważ jeden żel sprawdzi się u jednego zawodnika a u drugiego nie.

Ranking Żeli Energetycznych 2021 dla kolarzy i biegaczy

Ranking otwierają żele energetyczne firmy Namedsport. Firma ta nie bez powodu jest głównym sponsorem wielkich tourów oraz partnerem wielko tourowych zespołów. Wszystkie odżywki są stworzone z wysokiej jakości produktów oraz przetestowane na wypadek substancji niedozwolonych.

Moim numerem jeden jest żel energetyczny Isotonic Power Gel 60ml występujący w kilku smakach. Żel, który posiada w swoim składzie mieszankę węglowodanów o różnym stopniu wchłaniania. Można przyjmować go bez popijania, posiada dość łagodny smak. Minusem tego żelu jest dość wysoka cena.

Kolejną propozycją są żele firmy Nutrend np: Endurosnacki o gramaturze 75g w sprzedaży występują w opakowaniach w saszetce i w tubce. Posiadają w swoim składzie opatentowaną formułę Palatonise dzięki, której energia uwalniana jest stopniowo przez dłuższy czas. Świetnie sprawdzają się na trasie maratonu. Ja stosuję je na przemian z żelami o szybkim uwalnianiu energii. Pomimo tego, że posiadają nakrętkę, nie trzeba ich odkręcać, ponieważ w tej nakrętce jest klapka, która ułatwia otwieranie i dawkowanie żelu. Smak numer jeden to Endurosnack Słony Karmel i Jeżynowy . Dodatkowo niska cena sprawia, że jest jednym z bardziej popularnych żeli w naszym sklepie.

Od niedawna w sprzedaży posiadamy żele firmy AeroBee. Są to w 100% naturalne żele energetyczne. Ich głównym składnikiem jest miód, a mała saszetka skrywa dużą moc, ponieważ w 26g żelu jest aż 78kcal. Ciekawe smaki, które mogą przełamywać smak na długich zawodach + wysoka skuteczność i szybkość działania żelu powodują, że nie mogło zabraknąć ich w tym rankingu.

AeroBee Żele energetyczne

W zestawieniu tym nie może również zabraknąć żeli energetycznych ALE. Tanie i dobre można powiedzieć w skrócie. Wszystkie smaki są bardzo łagodne zamknięte w płaską saszetkę pozwalające się w łatwy sposób otworzyć. Fajnie układają się w koszulce kolarskiej. 

Moim smakiem w nr1 jest Caffe Latte Ale Gel z dodatkiem kofeiny -można powiedzieć, że jest gorzki. W trakcie zawodów, gdy nasz zmysł smaku jest mocno obciążony smakiem słodkim, odmiana na smak gorzki czyni cuda. Koniecznie sprawdź, jak to u ciebie zadziała.


Innym żelem, który może odmienić smak na zawodach jest żel energetyczny o smaku pomidorowym niemieckiej firmy Squeezy. Łagodny smak i wysoka jakość półproduktów tak jak wszystkich żeli firmy Squeezy powoduje, że w rzucam go do TOP 6 żeli energetycznych dla sportowców.

Żele firmy Huma to ostania propozycja w moim subiektywnym zestawieniu żeli energetycznych. Huma żel to produkt wyprodukowany w 100% ze składników naturalnych: nasion Chia, z przecierów owoców i dodatku wody kokosowej. Żele dostarczają energii bez zbędnych skoków energetycznych. Numer 1 to smak Huma Energy Gel Jabłko z cynamonem dla mnie ciekawy smak, no i fajnie się kojarzy ;)

To zestawienie powstało na skutek moich doświadczeń z żelami energetycznymi. To, że się u mnie sprawdziły, nie koniecznie te same muszą się sprawdzić również u ciebie. Zachęcam do sprawdzenia i przetestowania żeli energetycznych różnego typu i wybrania tak naprawdę kilku produktów. Stosowania ich na przemian, żeby dany smak nam się nie znudził. W naszym sklepie na pewno znajdziesz takie które ci przypadną do gustu. 

Na koniec tego artykułu dla wszystkich, którzy dotarli do końca przygotowałem mały rabat na żele energetyczne w naszym sklepie dlugidystans.pl

W koszyku wpisz kod: Promo-5   (Rabat -5%)